[English] [Slovensky] [Česky] [Italiana] [Norsk] [Türkçe]

Araştırmaya Gönüllü Katılım Hakkında Bilgilendirme

Sevgili Matematik Öğretmeni,

Bu araştırma, ODTÜ Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erdinç Çakıroğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Işıl İşler Baykal tarafından Türkiye kısmı yürütülen, uluslararası bir çalışmadır. Bu form sizi araştırma koşulları hakkında bilgilendirmek için hazırlanmıştır.

Bu araştırma, büyük ölçekli bir uluslararası H2020 projesinin parçasıdır. Aşağıdaki üniversiteler MaTeK projesinde yer almaktadır:

  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye
  • Comenius Üniversitesi, Slovakya
  • Charles Üniversitesi, Çekya
  • Palermo Üniversitesi, İtalya
  • Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Norveç

Çalışmanın Amacı Nedir?

Araştırmanın amacı, matematik öğretmenlerinin derslerini hazırlamak ve uygulamak için mesleki kaynaklardan nasıl yararlandıklarını ve matematik eğitiminde akıl yürütme veya kanıtlamaya yönelik bakış açıların hakkında veri toplamaktır.

Bize Nasıl Yardımcı Olmanızı İsteyeceğiz?

Araştırmaya katılmayı kabul ederseniz, sizden beklenen, ankette yer alan soruları içtenlikle cevaplamanızdır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kaynakları kullanımınızla ilgili sorular yer alacaktır. İkinci bölümde ise akıl yürütme veya ispatlama ile ilgili sorular yer alacaktır. Son bölüm yaş, deneyim vb. gibi demografik sorular içermektedir. Çalışmanın ikinci aşamasında ankete verdiğiniz cevaplarla ilgili yaklaşık 1 saatlik çevrim içi görüşmeler yapmayı planlamaktayız. Sizden izin aldığımız takdirde detaylı analiz yapabilmek için görüşmeler görüntü ve ses kaydına alınacaktır. Görüşmeye katılmak isterseniz, anketin sonunda e-posta adresinizi yazabilirsiniz. Anketin tamamlanması yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Sizden Topladığımız Bilgileri Nasıl Kullanacağız?

Araştırmaya katılımınız tamamen gönüllülük temelinde olmalıdır. Ankette, sizden kimlik veya kurum belirleyici hiçbir bilgi istenmemektedir. Cevaplarınız tamamıyla gizli tutulacak, sadece araştırmacılar tarafından değerlendirilecektir. Katılımcılardan elde edilecek bilgiler toplu halde değerlendirilecek ve bilimsel yayımlarda kullanılacaktır. Sağladığınız veriler gönüllü katılım formlarında toplanan kimlik bilgileri ile eşleştirilmeyecektir.

Katılımınızla ilgili bilmeniz gerekenler

Anket ya da sonrasında katılmak isterseniz yapılacak bireysel görüşme, genel olarak kişisel rahatsızlık verecek sorular içermemektedir. Ancak, katılım sırasında sorulardan ya da herhangi başka bir nedenden ötürü kendinizi rahatsız hissederseniz cevaplama işini yarıda bırakıp çıkmakta serbestsiniz. Görüşmeyi yapan kişiye durumu iletmeniz yeterli olacaktır.

Araştırmayla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz

Anket sonunda, bu çalışmayla ilgili sorularınız cevaplanacaktır. Bu çalışmaya katıldığınız için şimdiden teşekkür ederiz. Çalışma hakkında daha fazla bilgi almak için Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erdinç Çakıroğlu (E-posta: erdinc @ metu.edu.tr) ya da Dr. Öğr. Üyesi Işıl İşler Baykal (E-posta: iisler @ metu.edu.tr) ile iletişim kurabilirsiniz.

Katıldığınız için teşekkür ederiz.

https://anket.metu.edu.tr/index.php/335895

[English] [Slovensky] [Česky] [Italiana] [Norsk] [Türkçe]